Latvijas Universitātes senās mūzikas ansambļa "Canto" vēsture ir aizsākusies 1982. gadā.  Ansambļa dibinātāji ir Latvijā vadošie mūzikas pedagogi Irēna Nelsone un Andrejs Mūrnieks, kuru vadībā ansamblis ilgstoši bijis vienīgais senās mūzikas izpildītājs Latvijā. Šajā laikā ansambļa repertuārs galvenokārt ir koncentrējie uz gotikas un renesanses muzikas atskaņošanu.

Kopš 2008. gada, kad par ansambļa vadītāju kļuva Kristīne Gaile, ansamblis savu repertuāru ir papildinājis ne tikai ar baroka stila mūziku, bet arī savās koncertprogrammās iekļāvis 20. un 21. gadsimtā rakstītas kompozīcijas, kā arī grupai speciāli rakstītu mūziku. 

Ansamblim ir izveidojusies ilggadēja sadarbība ar instrumentālo senās mūzikas ansambli "Ludus" un tapušas daudzas kopējas koncertprogrammas, tai skaitā arī uzvedums Latvijas TV pēc Adriano Bankjēri (1568 – 1634) madrigālu komēdijas Festino, kā arī  kopēji projekti kā "Ziemassvētku mistērija", "Džona Daulenda rēbusā", "Canti piccante", u. c.. 2012. gadā nosvinēta ansambļa 30 gadu jubileja ar koncertu "Zefiro torna" , kas tika atskaņota Spīķeru koncertzālē. Sadarbībā ar ērģelnieci Lieni Andretu Kalnciemu ir tapis Emanueles D’Astorgas "Stabat Mater" pirmatskaņojums Latvijā, kā arī ar ērģeļnieci Larisu Carjkovu Fr.Kuperēna "Leçons de ténèbres".

Savā 40 gadu ilgajā vēsturē "Canto" ir piedalījies gan Bauskas Senās mūzikas festivālā, gan koncertējis Latvijas pilīs, gan piedalījies festivālos, konkursos un koncertos Vācijā, Austrijā, Francijā, Čehijā, Polijā, Igaunijā, Lietuvā un Krievijā, kā arī regulāri piedlījies Rīgas svētku koncertprogrammās. Ar anasmbli sadarbojušies pasaulē atzīti mūziķi kā Andris Nelsons, Maikls Prokters, Maikls Fīldss, Evelīna Taba un citi.

 

Mākslinieciskā vadītāja