Latvijas Universitātes jauktais koris “Dziesmuvara” savu 100. jubilejas gadu sācis ar vairākiem īpašiem notikumiem un sadarbībām, bet svētku kulminācija gaidāma jau 10. maijā plkst. 19.00 Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā. Koncertstāstā “Celies līdzi” koris aicina ikvienu pacelties augšup un sajust spēku kopībā!

Celties līdzi cauri vēstures līkločiem kopībā. Latvijas Universitātes jauktais koris “Dziesmuvara” svin 100!

“Dziesmuvara” ikdienā pulcē enerģiskus un aizrautīgus cilvēkus, kas korī iegulda ne tikai savu balsi, bet arī radošas idejas, prasmes un talantus visdažādākajās jomās, rūpes un mīlestību citam pret citu, un dziesmu. Jubilejas lielkoncerts ir veltīts kora dziedātājiem – ikkatram, kas 100 gadu laikā ir pielicis savu roku, lai cauri laikiem veidotu “Dziesmuvaru”. Koncertā klausītāji dzirdēs skaņdarbus, kas esošajiem kora dziedātājiem saistās ar īpašiem pārdzīvojumiem kora rindās, vai tā ir satraucošā uzņemšana korī, gandarījums pēc uzstāšanās vai draudzēšanās prieks.

Koncertā izskanēs arī vairāki pirmatskaņojumi, ko radījušas mūsdienu latviešu komponistes, iedvesmojoties no veltījumiem korim “Dziesmuvara”, kas tapuši pirmajā kora pastāvēšanas periodā – 20.gs. 20. un 30. gados. Līva Blūma, Lauma Kazaka, Annika Lanka, Irīna Mihailovska un Žanete Spirka radījušas savas alūzijas, iedvesmojoties no Ādolfa Ābeles, Jāzepa Vītola un Jēkaba Graubiņa kompozīcijām. Šie muzikālie meklējumi veidos īpašu skaņu tiltu starp dziesmuvariešiem toreiz un tagad. Koncerta radošajā komandā režisors Reinis Boters, horeogrāfe Ramona Kaiva Levane, komponists Henrijs Poikāns un gaismu mākslinieki Reinis Smiltenis un Those Guys Lighting.

Kora vēstures līkločos atrodami gan prieks un mīlestība, gan skaudri un sāpīgi stāsti, kas lielā mērā sasaucas ar Latvijas valsts vēsturi. Pirms 100 gadiem koris dibināts pēc desmit uzņēmīgu studentu iniciatīvas. Tas attīstījās pirmā diriģenta Alfrēda Kalniņa vadībā, bet jo īpaši uzplauka diriģenta Ādolfa Ābeles darbības laikā. Ar izciliem panākumiem, aktīvu un priekpilnu sabiedrisko dzīvi koris un studentu biedrība “Dziesmuvara” radīja īpašu kopienu jaunajā Latvijā. Šo sapni aprāva Otrais pasaules karš, lielai daļai koristu nonākot izsūtījumā vai dodoties trimdā. Cauri okupācijas gadiem tieši trimdā nonākušie dziesmuvarieši bija tie, kas spēja kaut daļēji uzturēt kora vārdu dzīvu, nododot sapni par brīvu Latviju saviem bērniem, dziedot dziesmas, kas agrāk skanēja Latvijā, veidojot kopīgus pasākumus, turpinot izdot “Dziesmuvaras Vēstnesi” un vēl. Pateicoties vairāku dziesmuvariešu apņēmībai – Ojāram un Ilzei Alekšiem, Vijai Klīvei un citiem – 2000. gadā “Dziesmuvaras” darbība tika atjaunota neatkarīgajā Latvijā. Kopš tā laika starp kora vadītājiem bijuši tādi diriģenti kā Ainārs Rubiķis, Edgars Račevskis, Krista Audere, Aivis Greters un citi.

“Celies līdzi, Dziesmuvara” ir kora himnas pirmā rindiņa, kas dzīvo koristus sirdīs cauri laikiem. Koris dzīvo tā dziedātājos, un koncerts “Celies līdzi” ir stāsts par viņiem.

 

Aicinām apmeklēt koncertu “Celies līdzi” un balli 10. maijā plkst. 19.00 Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā. Biļetes iespējams iegādāties www.ticketshop.lv. Vairāk informācijas par koncertu www.dziesmuvara.lv

 

Dalīties

Aicinām uz LU jauktā kora "Dziesmuvara" skaņu ainavu "Uz rietumiem"
13.01.2025.

Aicinām uz LU jauktā kora "Dziesmuvara" skaņu ainavu "Uz rietumiem"